fbpx

עקרונות הביגוד למטיילים

תרמילים, טרקים

עקרונות הביגוד למטיילים

עקרונות הביגוד למטיילים

קחו רק מה שצריך – ועברו לשיטת השכבות.

משקל הביגוד גבוה, וביגוד הוא “גנב משקל” עיקרי. הביגוד בטיול יורכב מהשכבות הבאות, כולן “נושמות” – סינתטיות, לא סופגות נוזלים, ומנדפות זיעה בקלות החוצה:

  • א. השכבה הצמודה לעור. חולצה קצרה, חולצה ארוכה, וכו’ – לפי תנאי מזג האוויר ורגישות העור שלכם.
  • ב. השכבה המחממת. פליס, סווצ’ר וכו’, לחמום הגוף בקור.
  • ג. השכבה החוסמת. מעיל רוח, חליפת סערה וכו’.

עקרונית, סט הביגוד הבא יוכל לכסות אותנו כמעט לכל מזג אוויר, גם בתנאים משתנים בקיצוניות:

– חולצה צמודה לגוף, מנדפת זיעה החוצה. רצוי לא מכותנה, או מכותנה דקה ככל האפשר. בקייץ: מצבע שאינו כהה.
– לפי עונת השנה, התוואי והרגישות האישית לקור-חולצה ארוכה, סווצ’ר פליס, או מעיל פליס \ סינתטי מחמם אחר, צמר איכותי וכו’, מנדף החוצה, קל ככל האפשר, רצוי עם שכבה שוברת רוח .

– לפי עונת השנה, התוואי והרגישות האישית לקור – גם סווצ’ר כותנה דק או עבה , כשכבת ביניים בערב בחנייה וללינה.

– בסיכוי גשם\ רוח\קור מסיבי: מעיל גשם פשוט וקל ככל האפשר, רצוי “נושם” ומנדף החוצה: או פונצ’ו טוב.
– בסיכוי גשם\ רוח\ קור מסיבי: כפפות פליס מקצועיות דקות, או כפפות עבודה מבד (לא מעור. שוקלות קצת יותר מהפליס, ועולות הרבה פחות. זהו יחס היעילות – משקל שדיברתי עליו בתחילה.)

– המינימליסטיים שבינינו יקחו כפפות מנתחים מלטקס, שיחסמו את הרוח לגמרי, (אך לא יחממו במצב סטטי), ועליהן ישתמשו בגרביים הנוספות, בתור כסיות.
– כובע פליס או צמר לראש. בקיץ, לטיול במקומות גבוהים או לינה בהם – קחו כובע דק וקל
– כשנהייה קריר, מגן צוואר קל – במקום צעיף פליס קל: אחד הפריטים השימושיים ביותר בקור, גם בהליכה וגם בחנייה. – כובע ליגיונרים – מצחייה ארוכה, סינתטי קל. עקרונית מחליף חלקית את כובע הצמר, פה נשלם מעט “קנס משקל” תמורת נוחיות (וזהו אחד ההבדלים בין מטיילי לייט כמונו, למטייל אולטרה-לייט). בגשם, כובע מצחייה מתחת לכובע מעיל הגשם ירחיק הטיפות מהעיניים, ובתנאי הקור של הארץ, שיחסית אינו עז – בהליכה בגשם, מתחת לברדס המעיל, חלק הבד על העורף ימלא מקומו של כובע הפליס מבחינת חימום ולא יהיה חם מידי בראש.
– מכנסיים סינתטים קצרים עם בטנה (עדיף רשת) מאווררת, לשינה נוחה בלילה ולרחצה \ הליכה עם אוורור טוב למקרה שפשפת. יש הדוגלים במכנסי הריצ’רץ המתקצרים.
– מכנסיים ארוכים קלים, סינטטי – לא כותנה, מתייבשים מהר. בקייץ: מצבע שאינו כהה. לא דגמ”ח כותנה!
– גרביים עבות או מרופדות, מצמר או חומר סינתטי, + גרביים דקות פנימיות.

סט החלפה: 1 זוג גרבי הליכה עבות, (ו- 1 זוג גרביים דקות למי שלוקח אותן גם), 1 תחתונים, 1 חולצה קצרה – (לא חובה אבל נחמד).
בכל מקרה, לא ניקח חרמונית, לא מעיל דובון, לא חליפת סערה מגומי ששוקלת שני קילו, ולא פריטים דומים….
אם קנינו מראש ציוד טוב וקל, נוכל להגיע לביגוד מלא, לכל תנאי מזג אוויר, – כולל מה שנלבש- במשקל נמוך (תלוי במשקל הפליס, החולצות, וכו’). אם לא- נגיע ל1.5  – 2.2 קילו (בהנחה שיש פליס כבד).

עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת, הוא משקל הנעליים. נעל כבדה משפיעה על ההליכה שלנו, לא פחות מכל פריט כבד אחר על הגב. ככל שהנעל קלה יותר, כך טוב יותר.
כשאנחנו מפחיתים משקל מהגב, יש העוברים לנעלי ריצה וספורט במקום הנעל הגבוהה המקובלת. הדבר אפשרי רק עם תרמיל קל מאוד. מבחינת היתרונות, הנעל עצמה קלה יותר, פחות יבלות, נוחה ומאווררת יותר, ומתייבשת מהר יותר במקרה רטיבות: היא גם חוסכת לנו נשיאת כפכפים קלים לערב. מבחינת החסרונות, אנחנו מאבדים את תמיכת הקרסול, מגדילים הסיכוי לנקע, הבלאי של נעל הספורט הרגילה גבוה.
אם התרמיל כבד, או לבעלי רגישות לנקעים, לא מומלץ לעבור לנעלי ספורט.

social position

שתף את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


נגישות
preloader