fbpx

עקרונות תיכנון והורדת משקל התרמיל למטייל המתחיל ולמטייל המנוסה

חיה של חנות

עקרונות תיכנון והורדת משקל התרמיל למטייל המתחיל ולמטייל המנוסה

עקרונות הורדת המשקל:

מודעות. ראשית, נתחשב בנושא המשקל בקניית הציוד המהותי. המשקל העצמי של התרמיל חשוב מאוד. תרמיל ששוקל 1800 גרם זה טוב. תרמיל ששוקל כפול – זה רע…
עניין נוסף הקשור לזה, הוא הנפח. תרמיל קטן לא “ירשה” לנו להוסיף דברים מיותרים. נפח של 55 עד 65+ 10 נחשב נוח לרוב מטיילי השביל, נפח של 45- 30 טוב לטיול מקטעים חד או דו יומי כשציוד קשור בחוץ. זכרו שככל שהתרמיל גדול יותר, משקלו העצמי כבד יותר.

תכנון. נכין מראש הלוגיסטיקה – היכן נמלא מים, היכן נלון, היכן נקנה אוכל. מכאן נגזור את הכמויות הנכונות לאוכל ומים, סוג הביגוד וציוד המחסה. (בזמן הטיול נעשה את זה בערב. תוך כמה ימים, זה נהייה קל מאוד.)

בחירת ציוד: נוציא את כל הפריטים שאנו רוצים לקחת, ונרכז אותם בערימות:

 • 1. פריטים חיוניים והכרחיים, שלא נוכל בכלל לטייל בלעדיהם.
 • 2. פריטים שלא חיוניים לעצם ההליכה, הלינה או הבישול, אבל צריך אותם. צורך הוא עניין סובייקטיבי, ולכן כל מטייל יעשה את הבחירה שלו.(ראה פרוט בפרק הבא): נעריך את רמת או כמות השימוש המעשי הצפויה בפריט, ואם הוא באמת, אבל באמת חיוני לנו – או “טוב שיהיה”.
 • 3. פריטים לא חיוניים, שאני רוצה לקחת.
 • 4. נעריך את הנוחות והיעילות שהפריט מספק, לעומת משקלו. ננסה להחליף פריט כבד בקל או למצוא פריטים דו שימושיים ככל האפשר.
 • 5. פריטים כפולים, גיבויים, או פריטי “טוב שיהיה”.
  אחרי שהכנו את כל הציוד- נארוז, ועל משקל אמין, נשקול את עצמנו עם התרמיל ובו הציוד לטיול, ובלעדיו. נחסיר משקלנו “עם תרמיל” ממשקל “בלי תרמיל”, ונגלה כמה שוקל התרמיל נטו.

לבסוף נבצע פרק ה “ת’כלס”.

הפחתת משקל היא הליך הדרגתי, שנעשה עם הזמן והניסיון. אל תצפו להשיג הכל בבת אחת. עשו דברים בזהירות ובבטיחות, במקרה ספק נסו הפריטים בבית או לידו, או – במגבלות ההיגיון – הביאו שני סוגי פריטים ונסו אותם בשטח זה ליד זה.
(במידה ועדיין לא קניתם ציוד, בדקו היטב כל מה שיש לכם, חלקו, עירכו רשימה מסודרת ואז סדרי עדיפויות לתקציב. זכרו שציוד איכותי יקר אבל שווה כל שקל, ושניתן לרכוש חלק מהציוד באתרים בחו”ל בצורה מוזלת. זכרו גם, שמטרתו של המוכר בחנות היא למכור… בחנו היטב את מה שאומרים לכם. “לא כל הנוצץ הוא זהב”).

הורדת ציוד מיותר

מים קדושים: פעמים רבות אנו נגועים בתרבות הצבאית של “חייבים הרבה מים” . הנה תפיסה חלופית: נכון, אבל – לא צריך לשאת מראש מים לכל היום. הכנה טובה של נקודות מילוי מחדש כאן תאפשר לחסוך במשקל המים. למשל, גם בשיא הקיץ – בתחילת השביל בצפון, 6 ליטר עליכם אינם חובה. נקודת המילוי מחדש הראשונה נמצאת 3 ק”מ מההתחלה: למעשה, אתם צריכים לשאת עליכם ליטר אחד (או פחות). מלאו שם שני ליטר (עד הארי השואג), משם תצטרכו שלושה ליטר, עד צומת כח…וכו’. עם זה, עדיין יהיו ימים בהם תצטרכו הכל עליכם, כמו הקטע מירדנית לכפר קיש, או נחל עמוד. במקרה זה, היעזרו בהטמנות. איני אומר שיש לחסוך במים. במקרה ספק, קחו ליטר אחד יותר מעל המתוכנן- אבל לא יותר מאחד . עם הזמן והניסיון, תבינו את השיטה.
בשל אותה תפיסת “היה נכון”, והתפיסה ה-‘פולנית’ של “מה יהיה אם יקרה משהו”, וה “ניקח – טוב שיהיה”, אנו לוקחים כמויות ציוד חירום שמספיקות להרבה יותר ממה שצריך בפועל: פק”ל רפואה לפיגוע המוני (כולל האינפוזיה), פק”ל תיקונים שכולל לדרמן וכל ערכת הביטים הנוספת שלו, פנס גיבוי מסיבי, אקדח או אלה, ועוד. הגדיל לעשות מטייל צעיר שראיתי (בעצם, ראיתי תרמיל עם רגליים) שמתחתית תרמילו, ליד סיר הבישול הנוסף – השתלשל זוג נעליים רזרביות של ד”ר מרטין, למקרה ששלו ייקרעו…

 • “גנבי המשקל” הגדולים הם, לפי הסדר: אוכל, ביגוד, ומים (יותר מידי או כבד מדי), אחריהם ציוד מיותר אחר בכלל – לרוב בפק”ל הרפואה והתיקונים: ואז חפצים אחרים המיותרים באופן כללי. אם כבר הורדתם משקל, ועדיין כבד לכם – חזרו לתכנון האוכל, לכמויות הביגוד ולמים.

לציוד מתכלה: אוכל, מים, רפואה ופק”ל תיקונים – אמצו את הכלל: הכמות אמורה להספיק למטייל עד המילוי- מחדש בתחנת ההצטיידות הקרובה, או למקום היישוב הבא!!!.
בארץ, מדובר ביומיים – שלושה במקרה הגרוע (במדבר, וגם – אם לא נתקלתם בג’יפ בשטח או רכב בכביש), ובמקרה חירום – נקודת יישוב או סיוע אף פעם אינה רחוקה יותר מכמה שעות הליכה במקרה הרע. לרוב ניתן להזעיק סיוע בפלאפון (אם כי בקטעים מסוימים בערבה יש 2-3 נק’ קליטה בלבד, לאורך 25 ק”מ- ואז פק”ל רפואי מורחב מעט, והשרדות בסיסי, מוצדק).

 • דוגמאות להורדת ציוד מיותר:

היפטרו מכל פריט ציוד, שלא נעשה בו שימוש במשך זמן ארוך מידי.. בלי סנטימנטים.
אוהל.: מטיילים רבים סוחבים אוהלים מסיבה פסיכולוגית בלבד.האוהל נתפס כהגנה ממזג האוויר או בעלי חיים. למעשה, בתנאי הטיול שלנו ומזג האוויר בארץ -הבעיה הגדולה בערב היא לרוב יתושים…ולזה מספיקה כילה בלבד! לרוב אין בכלל צורך באוהל – ובוודאי לא בקייץ, בערך מאמצע האביב עד סוף הסתיו.
ישנם פתרונות מחסה (ולמטיילות – הסתרה) רבים קלים נוספים, כגון: יריעת ניילון או סדין ישן – מעולה נגד לחות, בייחוד במדבר: טארפנט (יקר): אוהל חד – מוט (סינגלפול): כילה נגד יתושים בלבד ושני מוטות ההליכה + התרמיל להקמה- פתרון מעולה והעדיף עלי, מלבד בחורף: ועוד.
אוהל מלא שוקל עד 3.5 קילוגרמים, תלוי במחירו: סוגי מחסות אחרים שוקלים, לרוב, פחות מקילוגרם אחד. אם כבר סחבתם אוהל, התחלקו במשקלו עם בן זוג לטיול – אחד לוקח המוטות, השני את החופה.

כיסוי גשם לתרמיל – לא צריך באמצע הקיץ….ובחורף – בהתאם למזג האוויר. ימי הגשם בארץ מועטים – בממוצע 40 בשנה. ניתן להחליפו בשקית ניילון גדולה. (ואם תיפלו על סופת גשמים נוראית, חפשו מחסה).

שק כביסה מבד – ע”ע עודפי צבא. שקית ניילון של פח אשפה עושה את אותה עבודה, ושוקלת הרבה פחות.

מחבר נתיק או טבעת D נוספת לתרמיל: לא חיונית בציוד התיקון. במקומה, ניתן להשתמש במיתר קשור.

הפחתת כמות סיכות הביטחון.

ויתור על קופסת פח נוספת לפק”ל הישרדות.

הפחתת מספר כלי הבישול: סיר קטן ופינג’אן מספיקים – אין צורך גם בסיר קטן נוסף, צלחת וכוס. אוכלים מהסיר ושותים מהפינג’אן, שמשמש גם כסיר קטן למרק בערב וכו’.
פינג’אן נירוסטה או אלומיניום שוקל כ- 120-220 גר’. אם אתם חסכני משקל קיצוניים, או דלי תקציב במיוחד – במקומו, ניתן להשתמש בפחית שימורים ריקה, היא מעשית להפליא וקלה מאוד. כשבא יומה מארגנים אחרת. קחו כף בלבד, או כלי משולב (ספארק) – אין צורך במזלג, סכין יש בלהב האולר… וכו’.

בחירת גזייה נכונה – גזיית פרופאן או בוטן רגילה שוקלת לרוב פחות מבנזיניות, משיגה תוצאות טובות יותר ונוחה הרבה יותר לשימוש. מיכל קטן רגיל מספיק למטייל לזמן רב, ובשילוב מדורה- עוד יותר. ( ראה בישול גז ניתן לרכוש בכל מקום כמעט – הימנעו מנשיאת מיכל גז נוסף, חבל על משקלו. לפני שייגמר, תקנו חדש בדרך.
גזייה קלה בסיסית ניתן לרכוש בכל חנות מחנאות, מחירה נוח – רק וודאו שהלהבה חזקה מספיק. גזייה מקצועית שוקלת פחות, עולה פחות מ- 50$ באתרי מחנאות בחו”ל, ובעיני – היא המומלצת.

מצית חד פעמי במקום מצית ‘זיפו’. יעיל יותר, אמין יותר, זול הרבה יותר, ללא צורך בבקבוקון דלק מציתים בתרמיל ובאבנים נוספות…וכמובן – קל יותר.

הפחתת כמות חוט הדייג לתפירה – לא כל הגליל, רק 3-5 מ’. (ראה פריטים דו שימושיים).

“ערכת הישרדות” למקרה חירום: כאמור, לרוב אנו יחסית קרובים למקומות יישוב. לדעתי, לרוב בכלל אין בה צורך. אם בכלל החלטנו לקחת אותה – לקיחת מעט מאוד, התאמה לכל טיול או לאזור, פריטים הכרחיים בלבד בדגש על טיהור מים. החלפת מטהר מים כבד (חצי קילו) בקש טיהור (20 גר’) או בכדורי טיהור (3 גר’). שמיכת הישרדות בקייץ – האם חיונית?

נשיאת קטעי מפה מצולמת או סרוקה, מדריך קצר, או דפים מצולמים ורלוונטיים בלבד, במקום ספר השביל. (ראה פריט דו שימושי).

פק”ל אש אחד – מצית חד”פ קל, מספר מדוד של מדליקי אש מהירים, וגפרורים+ אריזת חיכוך גזורה, בקופסת סרט צילום אטומה יספיקו. בסוף היום, הנייר מדפי הדרך המצולמים יכול לשמש להדלקת האש. גם יומן היום שלכם יכול להיכתב מאחוריהם.

אם לקחתם מיתר, וותרו על זוג שרוכים נוסף (15-25 גרם).

קנקל 1.5 ליטר ריק הנמצא בתרמיל, כתוספת למערכת שתייה (שלוקר) 2 או 3 ליטר – שוקל 55 גרם, אם היום חם – יכיל את יתרת המים שתצטרכו, יעיל ונוח מאוד למילוי, טיהור והעברת מים לשלוקר ולמי הבישול וניקוי הכלים בערב, או לשתייה ממנו בלילה. אם ניקח במקומו שקית מים 3 ליטר “שרש” נוספת – משקלה 155 גרם, יותר יקרה והרבה פחות פרקטית.

לחיזוק חיבורי מערכת שתייה המועדים לדליפות ונזילות, קחו 1 טבעת איטום ” או-רינג”(o-ring) קטנה (קיימת בכל חנות לחמרי בניין). מחירה חצי שקל ומשקלה חצי גרם.

הפחתת משקל פריטים מתכלים

צמצמו נפחים, רוקנו חלקית אריזות והפחיתו את התכולה לפי צרכיכם.
ארזו את התכולה מחדש בבקבוקוני דגימה ובמיכלים קטנים.
במקום נר שלם – שליש נר. במקום קילו סוכר- 100 גרם סוכר, שתספיק עד עצירת ההצטיידות הבאה.
איכלו פריטים כבדים ראשונים.
אוכל גרגרי ויבש (אורז, פתיתים, אבקת מרק וכו’) – ארזו מחדש בשקית סנדוויץ’, כמה כאלה ביחד בקופסת פלסטיק קשיחה אחת ולא מספר מיכלים נפרדים.
העדיפו מזון באריזה אחת. חמים וטעים זה נוח, אבל לא מזין וכבד. מבחינה תזונתית, רבע קילו אורז שווה הרבה יותר מ- 4 מנות “חמים וטעים”, עולה הרבה פחות – ואריזתו שוקלת הרבה פחות. רבע צנצנת מרק עוף אמיתי איכותי עולה כמו 2 אריזות מרק נמס מהיר, מכילה 2. 0 מנות, משמשת גם למרק וגם לתיבול, ואחרי שהעברנו אותה לשקית – קלה הרבה יותר.
מברשת שיניים: קצרו הידית בשליש או יותר. משחת שיניים: דוגמיות קטנות, או שפופרת לקראת סיומה.
קחו רבע סבון או עוגיית קטנה, לא סבון שלם.
שמן זית: בקבוקון של 50 מ”ל, לא 500 מ”ל.
מזון יבש או קל במקום מזון טרי וכבד, להשתדל להימנע משימורים. מים לפי הצורך, עד תחנת המילוי הבאה. (עוד על מזון ראה כאן
פק”ל רפואי קל, שמכיל רק פריטים הכרחיים. עוד על רפואה ראה כאן

עם הזמן והניסיון, תלמדו את כמויות הצריכה האישית שלכם, ותוכלו להתאים את הכמויות לדרישת המקטע בטיול.
חלק חיוני לחסכון במשקל מתכלים הוא תכנון נכון והכנה לוגיסטית למקטעי ההליכה וההצטיידות, חלוקתם, וקביעת תחנות מילוי- מחדש צפויות.
בהליכה ארוכה מאוד במדבר, למשל, חשבו על שימוש בשיטת ההטמנות.

צמצום אריזות

נפחית כמות וסוג האריזות. תיקי הבד הקטנים המשמשים לאריזות, שוקלים 20- 140 גרם. במקרים רבים ניתן להחליפם בשקיות זיפ – לוק , או פסגור (5-7 גרם), ששימושיים במיוחד לפק”לי רפואה, תיקונים, ורחצה.
את מברשת השיניים, ובנפרד עוגית הסבון, ניתן לארוז בשקית סנדויץ’או פסגור. כאמור, שקיות סנדוויץ’ יכולות להחליף כמה קופסאות נפרדות למזון, אם חלק מהמזון נארז בשקיות ומוגן ביחד, בקופסת פלסטיק קשיחה וקלה אחת.
נצמצם את נפח האריזות . שק שינה יכנס לשק כיווץ, ונפחו יקטן. נוציא אוויר מיותר מאריזות ונשתדל לארוז במהודק. הסיבה היא גם מעשית – נפח קטן = תרמיל קטן יותר , שעולה פחות ושוקל פחות – וגם פסיכולוגית, כחלק מתפיסת החיסכון: אריזה גדולה מפתה לדחוס לתוכה דברים.

שימוש בידע, ליצור רב- שימושיות מקסימלית לפריטים

 • כיסוי גשם לתרמיל: בדקו את מזג האוויר, והאם הכרחי לשאתו. שקית אשפה, קשורה בצורה הנכונה על התרמיל, תהייה יעילה באותה מידה, ותשקול הרבה פחות.

בטיול בתנאי “אולי ירד גשם” – פונצ’ו קל יהיה יעיל יותר, ויחסוך מעיל גשם, שמיכת מילוט, ומכנסי סערה. פונצ’ו כזה יכול לשמש גם יריעת גשם חיצונית לאוהל, ולטיילי אולטרה-לייט מינימליסטיים ביותר- מחסה לילה.

 • משולש רפואי גדול יכול לשמש בנדנה מצוינת, מגן שמש לצוואר לנשרפים בהליכה, צעיף נגד קור, מגן יתושים לפנים בלילה, חוסם עורקים, תחליף בסיסי לתחבושת אישית, קיבוע לנקע ברגל, מגבת לעת מצוא, קשירה לרצועת תרמיל שניתקה, חגורה מאולתרת, ועוד…
 • פנס לד סוללת ליתיום “מטבע” עם מפסק, העולה 10 שקלים בחנויות לציוד משרדי, אמנם לא מומלץ כפנס עיקרי- אך יעשה עבודה טובה כגיבוי לו, וכן במקום אפוד זוהר כשהוא תלוי דולק מהתרמיל בלילה בכביש, וגם כפנס איתות-חירום, או לקריאה באוהל. משקלו 3-5 גרם.
 • אולר שוויצרי מכיל אבזרים חיוניים רבים. קראו את ההוראות ולמדו להשתמש בכל אחד מהם.
 • כלי בישול מסחריים הם לרוב בעלי ידית, כבדה למדי. בעזרת מברג, הסירו אותה מהחיבור לסיר והשתמשו לכל כלי הבישול בתפסן אלומיניום קל (12 ש”ח, חפשו בחנויות המחנאות), או בחתיכת קרטון.
social position

שתף את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


נגישות
preloader