fbpx

כיצד לבחור אוהל – לתרמילאים

חיה של חנות, מעגן מיכאל ultralight

כיצד לבחור אוהל – לתרמילאים

קביעת איזה אוהל (אם בכלל) לקחת לטיול או טרק בן מספר ימים, יכולה להיות החלטה קשה, מפני שנדרש לקחת בחשבון מספר גורמים בתיכנון הטיול, עלות הרכישה, משקל נוסף לתרמיל, וסוג המחסה.

ישנם 2 סוגים עיקריים של מחסות: אוהל יעודי לטרקים עם כל מרכיביו, ומחסה קל  שמורכב מיריעה ומאבזרים קלים וקיימים (מקלות הליכה, ענפים, מיתרים)

לכל אחת מהשיטות, יתרונות וחסרונות. המטייל צריך להגדיר לעצמו מה חשוב יותר, מחסה יעיל ומוגן (אוהל) ולשאת משקל כבד יותר, או מחסה מנימלי של יריעה (Tarp ), להיות פחות מוגנים, אבל ציוד קל וקומפקטי.

סוגי המחסות:

אוהלים 2 שכבות – אוהלים המכילים 3 חלקים: (1) אוהל פנימי עם רצפה אטומה למים, וגג רשת נגד חרקים. (2) יריעה חיצונית הנפרשת על האוהל הפנימי – בד”כ נגד מים ורוח, מחוזקית למוטות ולחלק הפנימי ויוצרת חלל מחוזק עם נפח נוסף לציוד. (3) מוטות, מיתרים ויתדות – להעמדת האוהל וחיזוקו. סוג זה של אוהל עמיד בתנאי מזג אוויר קשים, קיימים נפחים שונים לאדם אחד או יותר, ומקום לציוד. קיימים 2 סוגים – אוהל Freestanding – שעומד עצמאית רק ע”י המוטות, ואוהל המחייב שימוש במייתרים ויתדות.

אוהל שכבה אחת – יריעת האוהל אטומה לרוח ומים, נדרש ים חיזוקי מיתרים ויתדות לחיזוק האוהל – היתרון – הפחתת משקל משמעותית מאוהל כפול.

אוהל מנהרה – אוהל שחלקו האחד מוחזק ע”י מוט אחד או יותר (באיזור הראש) ובאיזור הרגליים , נמוך, ונדרש שימוש במיתרים ויתדות למתיחת האוהל. האוהלים מנימלסטים בגודל, אך נותנים הגנה טובה נגד גשם, רוח, וחרקים. והיתרון החשוב- משקל נמוך.

מחסות Tarp – מחסות גג בלבד, הנפרסים לצדדים כשהמרכז מוגבה ע”י מוטות יעודיים או מקלות הליכה (או נקשרים בין עצים) . הגודל מוגבל יחסית ומחייב לישון במרכז. קיימים גם מעילי פונצ’ו שיכולים לשמש למטרה זו.

 

 

 

 

 

אוהלי פירמידה – אוהל צר ומוגבה, כך ששלג ומים יחליקו עליו בקלות, ובכיוון מתאים, יעמוד היטב ברוחות חזקות.

נקודות חשובות – דלתות האוהלים.

קיימות דלתות יחידות או דלתות כפולות – דלת יחידה, מקשה על הכניסה (במיוחד באוהלים של יותר מאדם אחד) אבל הדלת מוגנת יותר ובאוהלים כפולים, יש בד”כ מרפסת הגנה. דלת כפולה – מקלה על ההתניידות לתוך האוהל וגם מאפשר איוורו טוב כשמזג האוויר מאפשר.

מיקום הדלת חשוב – עדיף שהכניסה והיציאה תהיה בצד הראש, כך יהיה קל יותר לצאת ולהכנס לאדם אחד או יותר, ולשלוט בסגירה והפתיחה כאשר המטייל נמצא בשק השינה.

כיוון הפתח כלפי חוץ חשוב, להציב את האוהל נגד הרוח ולא מול הרוח  או לצידה.

 

חומרים

בדים – קיימים מספר סוגי בדים באוהלי טרקים בסדר עולה של ביצועים: פוליאסטר מצופה, ניילון מצופה, סיבים Cuben .ניילון עמיד יותר לשחיקה מפוליאסטר, אבל שניהם דורשים ציפוי לעמידות למים. לעובי הבדים יש חשיבות לחוזק ונמדד ב- Fabric’s Denier שהוא מדד עובי הבד (האוהלים הקלים ביותר 10D רוב הרצפה באוהלים 40-70D .

קיימים אוהלים זולים יותר המורכבים מפוליאוריתן, אכל הם כבדים יותר וציפוי נגד מים מתקלף בקלות.

אוהלים המתאימים לשלג, לישומי חורף וטיפוס הרים- בנויים מ – SiNylon שהוא שילוב של סיליקון אלסטומר מצופה ניילון, היוצרים בד מעולה לתנאים קשים – החומר דוחה מים מעולה, אלסטי, מוגןUV ויציב בטמפ’ משתנה. פני החומר חלקים מאד. אוהלים מחומר זה יקרים מאד.

סיבי Cuben – יוצר אריג קל ביותר, חזק, עמיד ביותר במים – ומשמש בתעשיית ה- OUTDOOR  יותר ויותר. סיביב הקובן עוברים טיפול מיוחד המגן עליהם מקרינת UV ומחזק את היריעה מאד (50-70% קל יותר ו- 400% חזק יותר מקבלר ליחידת שטח).  היריעה לא נמתחת כך שאפשר לייצב את האוהל בקלות. ניתן לתקן את היריעה ע”י סרט הדבקה מתאים בלי לפגום בעמידות למים, וחוזק.

החיסרון ה”יחיד” של הסיב הזה הוא המחיר שהוא יקר מאד, אך מצדיק את ההשקעה למי שזקוק למחסה חזק ויעיל לתנאי מזג אוויר קשים.

 

 

 

 

 

 

social position

שתף את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


נגישות
preloader